Hapësire reklamuese

Bota

Gjykata Supreme rrëzon shtetin e Filadelfias, i jep të drejtë organizatës katolike që refuzoi çiftet homoseksuale të birësojnë fëmijë

Shkruar nga Newsbomb
Gjykata Supreme rrëzon shtetin e Filadelfias, i jep të drejtë

Gjykata e Lartë në Filadelfia i ka dhënë të drejtë organizatës katolike të birësimit, pasi ndaloi çiftet homoseksualë të birësojnë fëmijë.

Gjykatësi John Roberts tha se shteti shkeli ndryshimin e parë dhe refuzoi të bashkëpunojë me Shërbimet Sociale Katolike sapo mësoi se organizata nuk do të certifikonte çiftet e të njëjtit seks për birësim.

Nën precedentët e gjatë të Gjykatës së Lartë, ligjet që janë neutrale ndaj fesë dhe përgjithësisht të zbatueshme, mund të jenë në përputhje me Kushtetutën, edhe nëse e rëndojnë fenë. Por Roberts tha që politika e mosdiskriminimit të qytetit nuk ishte në përgjithësi e zbatueshme, duke përmendur aftësinë e Filadelfias për të dhënë përjashtime nga ajo.

Roberts pranoi që qyteti kishte interes për "trajtimin e barabartë të prindërve të ardhshëm si kujdestarë dhe fëmijëve të rritur".

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese