Tirana
few clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
1.5kmh
20 %
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
30 °
Die
31 °
E mërkurë, 16 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Gjykata Supreme në SHBA “dëbon” emigrantët me status të përkohshëm: Nuk lejohet të aplikojnë për t’u bërë banorë të përhershëm

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjykata Supreme në SHBA ka marrë vendimin që emigrantët e përkohshëm që jetojnë në Shtetet e Bashkuara nuk mund të aplikojnë për t’u bërë banorë të përhershëm.

Gjyqtarja Elena Kagan u shpreh se ligji federal i imigracionit i ndalon njerëzit që hyjnë në mënyrë të paligjshme në SHBA dhe kanë Statusin e Mbrojtjes së Përkohshme të kërkojnë “Green Card” për të qëndruar përgjithmonë.

Statusi i Mbrojtjes së Përkohshme vlen për njerëzit që hyjnë në SHBA nga vendet e shkatërruara nga lufta apo katastrofa dhe i mbron ata nga deportimi, si dhe i lejon të punojnë legalisht. Me këtë status në SHBA janë 400 mijë persona.

Dhoma e Përfaqësuesve mori vendimin që qytetarët që kanë Statusin e Mbrojtjes së Përkohshme (TPS) të mund të bëhen banorë të përhershëm, por vendimi i Gjykatës Supreme e rrëzoi.

Ky vendim i Gjykatës nuk vlen për emigrantët me TPS, t cilët kanë hyrë legalisht në SHBa por më pas kanë shkelur vizën, ndaj këta persona mund të bëhen banorë të përhershëm të Shteteve të Bashkuara.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img