Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1.5kmh
0 %
Mër
37 °
Enj
37 °
Pre
37 °
Sht
33 °
Die
32 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Gjykata Supreme legalizon martesat brenda të njëjtit seks në të gjithë Amerikën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

a3888b571738627d9f7715e918bd0486

Gjykata Supreme e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka vendosur që martesat brenda së njëjtës gjini të jenë të ligjshme në të gjitha shetet e Amerikës, duke deklaruar se refuzimi për dhënien e licencës për çiftet homoseksualë dhe lezbike është shkelje e kushtetutës.

Ky vendim historik do të prodhojë ndryshime në ligjet që rregullojnë martesën në shumë shtete. 36 shtete amerikane tashmë e lejojnë martesën brenda të njëjtit seks, të cilat mbulojnë 70 përqind të popullsisë amerikane.

Vendimi i sotëm do të thotë se ndalimi i martesave brenda të njëjtit sesk, duhet të përfundojë edhe në Alabama, Arkansas, Xhorxhia, Kentucky, Luiziana, Michigan, Misisipi, Misuri, Nebraska, North Dakota, Ohio, South Dakota, Tenesi dhe Teksas.

Lexo edhe: Legalizimi i martesave gay/ Obama: Dashuria triumfoi, fitore për Amerikën 

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img