Tirana
few clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
39 %
4.1kmh
20 %
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
27 °
E shtunë, 12 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Gjykata Supreme e la jashtë listave zgjedhore kreun e LVV-së, Vjosa Osmani e bindur: Albin Kurti do të jetë kryeministër

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

f08d1d03ec8460e548f092246e9d35e6

Gjykata Supreme vendosi ditën e sotme që të mos lejojë kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti që të kandidojë në zgjedhjet e 14 shkurtit.

Kurti ka marrë një dënim më parë me 1.3 vite burg për shkak të trazirave që ndodhën në parlamentin e Kosovës kur ai ishte në opozitë. I njëjti fat dhe për ish-ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiun.

Pas këtij vendimi ka reaguar edhe presidentja në detyrë e Kosovës, Vjosa Osmani, e cila do të kandidojë në listën e Vetëvendosjes.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale ajo shprehet se me vullnetin e qytetarëve, Albin Kurti do të jetë kryeministër.

“Në historinë e popujve vota ka dy funksione: për ta ndëshkuar një model qeverisës dhe për ta hapur një kapitull të ri politik. Kthesat politike kërkojnë kurajo dhe guxim. Më 14 shkurt me kurajo dhe guxim, e me vullnetin tuaj, Albin Kurti do të jetë kryeministër”, shkruan Osmani.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img