Hapësire reklamuese

Rajoni

Gjykata Speciale merr vendimin: Thaçi dhe Veseli mbeten në paraburgim

Shkruar nga Newsbomb

Trupa gjykuese e Gjykatës Speciale në Hagë ka marrë vendimin që ish-presidenti Hashim Thaçi dhe ish-kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli të mbeten në paraburgim.

Bëhet me dije se trupi Gjykues ka marrë këtë vendim duke arsyetuar faktin e rrezikut apo pretendimeve për ndërhyrje në procedurë.

Ish-krerët e UÇK-së akuzohen për krime lufte kundër njerzimit, vrasje, torturë dhe zhvendosje me forcë. Sipas aktakuzës këto krime janë kryer 1998 – 1999 në disa vende në Kosovë, në Kukës dhe Cahan, në Shqipërinë e Veriut, nga anëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kundër qindra civilëve që nuk merrnin pjesë në luftime.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese