Tirana
few clouds
23 ° C
23 °
23 °
40 %
4.1kmh
20 %
Pre
23 °
Sht
16 °
Die
20 °
Hën
25 °
Mar
23 °
E premte, 14 Maj, 2021
spot_img

Gjykata speciale detyron “Lapsi.al” të dorëzojë databazën e votuesve, Armand Shkullaku dhe Andi Bushati refuzojnë kërkesën e togave të zeza

spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjykata speciale detyron portalin “Lapsi.al” të dorëzojë databazën e votuesve, që përmban emrat e rreth 910 mijë banorëve të Tiranës. Pas thirrjes së dy gazetarëve drejtues të kësaj media në SPAK, togat e zeza urdhërojnë marrjen e të dhëna

Publikimi i këtyre të dhënave prej ditësh në media, ka nxitur organet e drejtësisë që të nisin hetimet dhe të zbulojnë nëse të dhënat e databazës janë të PS apo janë marrë nga institucionet shtetërore dhe i janë vënë në dispozicion socialistëve.

Dy gazetarët Andi Bushati dhe Armand Shkullaku ka refuzuar të dorëzojnë në Prokurori materialin me të dhëna tepër personale të banorëve të Tiranës, rreth 910 mijë, të cilëve veç preferencave politike u janë publikuar ID, vendbanimi, emri, mbiemri, atësia, etj.

Sipas dy gazetarëve –drejtues të medias në fjalë, ata nuk mund të dorëzojnë materialin sepse dekonspirohet burimi që ua vuri në dispozicion.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img