Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
77 %
0.5kmh
0 %
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
42 °
Pre
33 °
Sht
36 °
E martë, 3 Gusht, 2021

Gjykata Kushtetuese shqyrton padinë e partive të vogla, Duka dhe Mediu kërkojnë ndryshimin e dispozitës për përllogaritjen e votave

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjykata Kushtetuese ka nisur sot shqyrtimin e padisë së deopzituar nga partitët e vogla, të cilat kërkonin ndryshimin e dispozitës për përllogaritjen e votave për mandat, për çdo kandidat.

Në nisje të seancës, Kuvendi si palë në këtë proces nëpërmjet përfaqësueses së vetë është shprehur se dispozita nuk cënon barazinë e subjekteve në fushatë, ndërsa pala paditëse kërkon shfuqizimin e saj si të papajtueshëm me Kushtetutën.

Objekti: Shfuqizimi si e papajtueshme me Kushtetutën i fjalisë së dytë të paragrafit të tretë të nenit 88 të Kodit Zgjedhor: Për partitë pjesëtare në koalicion, numri i votave të vlefshme takuese përllogaritet duke mbledhur mesataren e votave për mandat për çdo kandidat të zgjedhur nga rradhët e tyre.

Padia është dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese nga Partia Republikane, Partia Agrare Ambjentaliste, Partia Lëvizja për Zhvillimin Kombëtar, Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut dhe Partia Demokristiane.

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img