Tirana
few clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1kmh
20 %
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
24 °
Die
25 °
Hën
25 °
E enjte, 1 Qershor, 2023

Gjykata Kushtetuese RRËZON Metën: Kërkesa për përjashtimin e gjyqtarëve i pabazuar, askush s’ka hequr dorë nga shqyrtimi i çështjes

Lajme të ngjashëm

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar kërkesën e përfaqësuesit ligjor të presidentit Ilir Meta, Bledar Dervishaj për përjashtimin e gjyqtarëve.

Dervishaj ka kërkuar që disa gjyqtarë të tërhiqen pasi ka konflikt interesi, kërkesë që është quajtur nga Gjykata Kushtetuese e pabazë, kështu që asnjë gjyqatrë nuk hoqi dorë nga shqyrtimi i çështjes.

Vendimi i Kushtetueses për mosndryshimin e trupës gjykuese është marrë në mënyrë unanime.

Në këtë mënyrë është gjykuar e pabazuar kërkesa për përjashtimin e gjyqtarëve: Marsida Xhaferllari, Eksa Toska, Përparim Kalo, Sonila Bejtja dhe Altin Binaj.


Më shumë