Tirana
broken clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
57 %
5.1kmh
75 %
Hën
24 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
26 °
Pre
20 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

Gjykata Kushtetuese pranon padinë e Voltana Ademit për të shpallur të pavlefshme zgjedhjet e 30 qershorit

spot_img

Lajme të ngjashëm

d0afb963cfd07507363a6f2241efbc8a

Gjykata Kushtetuese ka pranuar padinë Voltana Ademit për shpalljen e pavlefshme të zgjedhjeve vendore të 30 qershorit.

Tre gjyqtarë kushtetues në Dhomën e Këshillimit kanë vendosur që ta kualifikojnë padinë e Ademit, ndërsa 52 ankime të tjera janë rrëzuar që në këtë fazë. Padia e Ademit së bashku me atë të presidentit Ilir Meta për Teatrin Kombëtar e kanë kaluar këtë fazë të parë të shqyrtimit por gjykimi dhe vendimi do të kryhen kur Gjykata Kushtetuese të plotësohet me të paktën edhe 2 anëtarë të tjerë.

Padina prej 23 faqesh në Gjykatën Kushtetuese për të shpallur të pavlefshme zgjedhjet e 30 qershorit u bë në 18 korrik nga kryebashkiakja në detyrë e Shkodrës, Voltana Ademi e cila kërkoi shpalljen antikushtetues të të gjithë procesit, bazuar në derketin e presidentit Ilir Meta.

Më shumë

spot_img