Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
61 %
1kmh
0 %
Mar
5 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
14 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Gjykata Kushtetuese “nuk pyet” për protestat, miraton pasaportën e Covid-19: Hyn në fuqi të hënën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjykata Kushtetuese në Francë ka “injoruar” protestat e qytetarëve, lidhur me miratimin e pasaportës jeshile të Covid-19. Pasaporta shëndetësore kërkon dëshmi të vaksinimit ose testimit negative për qasje në shumë vende publike.

Dokumenti që do të hyjë në fuqi nga e hëna ka nxitur protesta masive ku kritikët e kanë akuzuar presidentin Emanuel Macron.

Vizitorët e disa qendrave tregtare dhe marketeve duhet gjithashtu të prodhojnë një pasaportë shëndetësore dhe njëjtë duhet të veprojnë vizitorët e spitaleve dhe shtëpive të kujdesit si dhe njerëzit që kërkojnë shërbime shëndetësore jo urgjente.

Por, mungesa e një pasaporte shëndetësore nuk duhet të bëhet pengesë për trajtimin e pacientëve, vendosi gjykata.

“Gjykatësit larguan një dispozitë që ishte e përfshirë në Ligjin për Shëndetin, që do të lejonte punëdhënësit të largonin nga puna personat që nuk e kanë pasaportën shëndetësore”, raportojnë mediat e huaja.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img