Tirana
clear sky
-7.5 ° C
-7.5 °
-7.5 °
73 %
1kmh
0 %
Mar
4 °
Mër
7 °
Enj
9 °
Pre
10 °
Sht
11 °
E martë, 25 Janar, 2022

Gjykata Kushtetuese me 7 anëtarë, në ditët e para të janarit nis shqyrtimi i padive

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjykata Kushtetuese do të zhvillojë mbledhjen e parë në Janar të vitit 2021.

Sipas njoftimit zyrtar, lajmërohet se në mbledhje do të shqyrtohen çështjet që i përkasin mbledhjes së gjyqtarëve. Sot u betua para presidentit anëtarja e 7 e Kushtetueses, Sonila Bejtja.

Gjykata Kushtetuese aktualisht ka shtatë anëtarë Vitore Tusha, Elsa Toska, Marsida Xhaferllari, Fiona Papajorgji, Altin Binaj, Përparim Kalo dhe Sonila Bejtja.

“Pas plotësimit të Gjykatës Kushtetuese me tre anëtarë të rinj, z. Altin Binaj, z. Përparim Kalo dhe znj. Sonila Bejtja, dhe krijimit të trupës prej 7 gjyqtarësh, sot, më 29.12.2020, u zhvillua Mbledhja e Gjyqtarëve, e cila ra dakord që në ditët e para të muajit janar të vitit 2021 të mblidhet për të shqyrtuar çështjet që sipas ligjit i përkasin për kompetencë Mbledhjes së Gjyqtarëve, si dhe për të kryer veprimet e nevojshme përgatitore dhe organizative për funksionimin e Gjykatës Kushtetuese”, thuhet në njoftim.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img