Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
57 %
3.6kmh
0 %
Sht
25 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Gjykata greke dënon me burg dy shoferët e Ministrisë së Punëve të Jashtme, transportonin libra në gjuhën shqipe

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

f0b4bfd12e54bd24e192b543499d89ca

Gjykata greke ka shpallur fajtorë dy shoferët e Ministrisë së Punëve të Jashtme shqiptare, të cilët u arrestuan duke transportuar libra në gjuhën shqipe.

Altin Tafa dhe Agim Asllani janë dënuar secili me nga 30 muaj burg, por janë lënë të lirë me kusht. Ata u mbrojtën sot në gjyq nga një avokat shqiptar dhe nga konsulli i Shqipërisë në Janinë.

Në gjykatë pati debate të forta, teksa u hodhën akuza se porositësi i librave me “Shqipërinë e Madhe” ishte ambasadori shqiptar në Athinë, Dashnor Dervishi. Ishte prokurori që kërkoi dënimin me burg të dy shqiptarëve, por edhe pse ata u dënuan nga gjykata, u lanë të lirë me kusht. 

Dy shoferët u  kapën të dielën në Kakavijë teksa po transportonin tekse në gjuhën shqipe. Sipas prokurorisë librat kishin përmbajtje anti-greke. 

Më shumë

spot_img
spot_img