Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
0kmh
0 %
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
Mër
37 °
E shtunë, 31 Korrik, 2021

Gjykata e Strasburgut jep vendimin e parë për vettingun në Shqipëri: Bëri ankim ish-gjyqtarja Altina Xhoxhaj, u shkarkua se s’justifikonte pasurinë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

d015d64375a91dfed7957aea197462a2

Gjykata e Strasburgut do të japë vendimin e parë për vettingun në Shqipëri më datë 9 shkurt 2021. Ankimi pranë kësaj Gjykate është bërë nga ish-gjyqtarja kushtetuese Altina Xhoxhaj.

Report Tv, mëson se vendimi që do të jepet për rastin Xhoxhaj në Strasburg më 9 shkurt, do  jetë i pari për procesin e vettingut në Shqipëri.

Kujtojmë se, Altina Xhoxhaj, ish-gjyqtare e Gjykatës Kushtetuese, u shkarkua nga detyra më 3 maj të vitit 2018. Sipas KPK-së, Xhoxhaj nuk justifikonte dot pasurinë, madje e kishte fshehur atë, shkruan newsbomb.al. Edhe KPA la në fuqi vendimin e KPK duke e nxjerr Altina Xhoxhajn përfundimisht jashtë drejtësisë.

Gjatë shqyrtimit të dosjes së anëtares së Kushtetueses, KPK-ja konstatoi mospërputhje në deklarim të burimin e parave, vendime në konflikt interesi, mbajtjen e një sasie të madhe cash, mungesë të ardhurash për blerjen e një apartamenti 109 m2 në vitin 2005 si dhe probleme me një truall në Gjirin e Lalzit.

Më shumë

spot_img
spot_img