Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
93 %
0.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
22 °
Pre
23 °
Sht
22 °
Die
21 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

Gjykata e Hagës merr vendimin për Ratko Mlladiç

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjykata e Hagës ka vendosur sot të dënojë me burgim të përjetshëm ish-gjeneralin serb të Bosnjes, Ratko Mlladiç.

Ratko Mladiç, ngarkohet me 11 akuza për gjenocid, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit gjatë luftës së viteve 1992-1995 në Bosnjë.

“Kasapi” ishte akuzuar në vitin 1995 së bashku me udhëheqësin politike të serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, por që të dy i ishin shmangur drejtësisë për më shumë se një dekadë.

Prokurorët e akuzojnë Ratko Mladiçin për vrasjen e mbi 8 mijë burrave në korrik të vitit 1995 në Srebrenicë, një zonë që ishte shpallur e mbrojtur nga Kombet e Bashkuara. Ai mbahet përgjegjës për rrethimin dhe bombardimin e Sarajevës ku u vranë 10 mijë civile.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img