Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
17 °
E martë, 19 Tetor, 2021
spot_img

Gjykata e Hagës jep vendimin për Radovan Karaxhiq, ja sa dënohet ish-lideri i serbëve

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

a899256ac15c6b1fcad7ee486fac8884

Gjykata në Hagë ka kundërshtuar apelin e ish-liderit të serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiq, kundër dënimit të tij për gjenocid dhe krime të luftës në Bosnje dhe Hercegovinë në vitet 1990 duke i shqiptuar dënimin me vdekje.

‘Karaxhiq është dënuar më 2016 me 40 vjet burgim, duke u shpallur fajtor për gjenocid në masakrën e Srebrenicës më 1995. Në këtë vend janë vrarë më shumë se 8,000 burra dhe djem myslimanë nga forcat serbe të Bonjës, për të shënuar mizorinë më keqe në Evropë prej Luftës Botërore’, thuhet në njoftimin dërguar mediave.

Kujtojmë që Radovan Karaxhiq ishte shpallur fajtor edhe për organizimin e  rrethimit të Sarajevës, që ka rezultuar me gati 10,000 persona të vdekur.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img