Tirana
scattered clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
77 %
1kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
30 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Gjykata e Durrësit merr vendimin: Mbyllet dosja e ‘Velierës’, të vazhdojë puna për ndërtimin e sheshit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

08b80f05c8847af232ef0a1094f2e60f

Gjykata e Durrësit ka vendosur pak më parë që të mbyllë dosjen për ndërtimin e “Velierës”. Seanca ka nisur prej orës 13.00 të ditës së sotme, ndërsa pak më parë është vendosur që punimet të vzhdojnë për ndërtimin e sheshit.

Ambientalistët që kanë qenë në Gjykatë, mes tyre dhe Sazan Guri, kanë kërkuar që qytetarët të ngrihen në protesta për të mos lejuar shkatërrimin e rrënojave antike në atë zonë. Gjithashtu, pritet që ata të apelojnë vendimin në shkallët e tjera.

Prej gati tre vitesh shoqëria civile ka bërë disa protesta për të mos lejuar ndërtimin e Velierës, pasi sipass tyre, punimet do dëmtojnë murin antik të Durrësit që daton në shekullin e V para erës sonë.

Dosja ka kaluar në disa gjykata, sa në Tiranë dhe sa në Durrës. Shoqëria civile akuzon ish-funksionarë dhe zyrtarë të lartë të përfshirë në të ashtuquajturën “afera për Velierën”.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img