Hapësire reklamuese

Bota

Gjykata e Apelit në Britani anulon vendimin, dërgimi i emigrantëve në Ruanda i paligjshëm

Shkruar nga Newsbomb
Gjykata e Apelit në Britani anulon vendimin, dërgimi i

Gjykata e Apelit në Britani ka anuluar vendimin për largimin e azilkërkuesve në Ruandë, duke e shpallur një vendim të paligjshëm.

Teksa Gjykata e Apelit ka rrëzur vendimin, është shprehur se ky vendim është anuluar deri në ndryshimin e sistemin të azilit atje. Tre gjyqtarët arritën në përfundimin se mangësitë në sistemin e azilit në Ruandë nënkuptonin se ekzistonte një rrezik real për emigrantët.

Në lidhje me këtë vendim menjëherë ka reaguar për BBC, zëdhënësia e qeverisë së Ruandës, Yolande Makolo. Ajo është shprehur se nuk e kupton vendimin e Gjykatës së Apelit, pasi sipas saj Ruanda është një vend i sigurt.

“Ndërsa ky është përfundimisht një vendim për sistemin gjyqësor të Mbretërisë së Bashkuar, ne e kundërshtojmë vendimin që Ruanda nuk është një vend i sigurt për azilkërkuesit dhe refugjatët. Ruanda është një nga vendet më të sigurta në botë dhe ne jemi njohur nga UNHCR dhe institucione të tjera ndërkombëtare për trajtimin tonë shembullor të refugjatëve

Si shoqëri dhe si qeveri, ne kemi ndërtuar një mjedis të sigurt, të sigurt, dinjitoz, në të cilin migrantët dhe refugjatët kanë të drejta dhe mundësi të barabarta si Ruandasit”, tha ajo.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese