Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
68 %
2.1kmh
0 %
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
40 °
Hën
39 °
Mar
37 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Gjykata dëbon nga Zvicra sipërmarrësin shqiptar: U vetëaksidentua dhe rrezikoi jetën e vajzës që e shoqëronte

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjykata Penale e Bazelit në Zvicër ka marrë vendimin për të dëbuar nga shteti sipërmarrësin nga Kosova. 29-vjeçari akuzohet se në 2018 shkaktoi vetë një aksident në Liestal, duke vënë në rrezik jetën e një vajze që e shoqëronte.

Prokuroria Publike më herët nuk e kishte kërkuar dëbimin e kosovarit të akuzuar. Ajo e ngarkonte atë për “rrezikim jete” me rastin e aksidentit të rëndë që ai kishte shkaktuar në shtator të vitit 2018. Kjo është një vepër, që nëse kryhet kërkohet dëbimi në vendin e prejardhjes, i personave me shtetësi të huaj.

Por prokuroria, në rastin konkret e ka përshkruar si “rast të rëndë”. Sipërmarrësi i ri që merrej me tregti makinash, jeton në Zvicër që kur ishte tre vjeç.

Ndërkaq, Gjykata Penale e Bazelit kur ka marrë vendimin të hënën, e ka parë ndryshe këtë rrethanë dhe ka urdhëruar dëbimin pesëvjeçar të kosovarit nga vendi.

Më shumë

spot_img
spot_img