Tirana
few clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
41 %
3.1kmh
20 %
Pre
24 °
Sht
25 °
Die
23 °
Hën
26 °
Mar
25 °
E premte, 30 Shtator, 2022

“Gjuajti për vetëmbrojtje”, vrasja e Xhuvanit në Elbasan, Berisha: Si e braktisi Gaz Bardhi Arbër Paplekajn

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-kryeministri Sali Berisha në konferencën e përjavshme me gazetarët është ndalur edhe te ngjarja e Elbasanit, ku mbeti i vrarë Pjerin Xhuvani.

Sërish Berisha ka akuzuar deputetin e PD-së, Gazment Bardhinm, duke e quajtur si të implikuar në ngjarje së bashku me Taulant Ballën.

Sipas kryetarit të PD, Bardhi dhe Balla në marrëveshjen së bashku ndaluan komisionin hetimor për këtë ngjarje, ndërkohë shtoi se Arbër Paplekaj qëlloi për vetëmbrojtje.

“Në rafshin politik, njeriu më përgjegjës është Taulant Balla dhe përgjegjësi ka për ngjarjen Gazmend Bardhi. Unë kam një seri statusesh të publikuara në atë kohë, statuse të cilat vinin në kundërshtim me komunikatat zyrtare të narko-shtetit. Unë nuk kisha qenë në ngjarje, por në ato që lexoja nga gazetarët dhe nga zhvillimi, kuptova se kemi të bëjmë me një akt criminal që po mbulohej me çdo kusht nga shteti.

Së dyti, nuk e njihja Arbër Paplekajn, por çdo njeri që kishte pasur rastin ta njihte fliste vetëm fjalët më të mira për të. Ai kishte qenë një oficer në Afganistan në misione të rrezikshme. Kjo përbënte garanci që ai të mos përdorte kurrë armën në qytet, jashtë kushteve të vetëmbrojtjes. Nuk mund të qëllonte ai te ata që spo i rrezikonin tjetër. Doli pastaj që në anën tjetër të rrugës, përballë tij ishin dy tyta revolesh që po qëllonin. Pse qëlloi Arbër Paplekaj? Qëlloi në vetëmbrojtje. Kam shprehur dhe shpreh edhe sot keqardhjen më të thellë për vrasjen e Pjerin Xhuvanit, pavarësisht se ishte militant i majtë. Faktikisht Xhuvanin e vranë për së dyti, Taulant Balla, Gaz Bardhi, Edi Rama dhe Ardi Veliu, sepse donin ta mbyllnin çështjen “Paplekaj- Xhuvani”.

Aty mund të kishim pasur katër të vdekur ne. mënyra kriminale të cilën e trajtoi Ardi Veliu, mënyra e turpshme prej dezertorësh e 2 nëndrejtorëve të policisë që lanë të zhvillohej një dramë e tillë, mashtrimi që bëri policia bashkë me Alfred Shehun se nuk kishte materiale, është një nga ngjarjet më të shëmtuara që tregon fytyrën e vërtetë të Edi Ramës dhe grupit të tij. Kryeministri nuk mund të mos ndalej në hollësi dhe informacione të shumëanshme. Mund të të gënjejë policia, por jo SHISH. Kryeministri ishte i detyruar të qëndronte ndaj këtij zhvillimi dramatic, por ai donte votat me gjak.

E keni dëgjuar ndonjëherë të flasë Gaz Bardhi? E ngrita disa herë çështjen dhe ai heshti. Paplekaj kishte shkuar atje për Gaz Bardhin, jo për të atin. U krijua një komision parlamentar, sigurisht që çështja e Elbasanit do të hetohej gjer në një. Gaz Bardhi dhe cilido tjetër duhet të kërkonte hetimin e plotë se në qoftë se Paplekaj do të qëllonte duke ekzagjeruar rrezikun, kjo nuk ishte vëtëmbrojtje. Por nëse në të vërtetë në drejtim po qëllohej nga dy gryka zjarri, ai skishte rrugë tjetër. Gaz Bardhi u zhduk. U ngrit komisioni, por nuk funksionoi asnjë ditë. E keni dëgjuar ju të protestojë ky zotëri për mbylljen e komisionit? Kur e merr tjetrin në ekip dhe ndodh kjo, do nxjerrësh përgjegjësinë tënde. Këta e braktisën Paplekajn, sepse donin të mbyllnin krimin shtetëror. E përgëzoj prokurorinë që e ka thirrur Bardhin, por dënoj heshtjen e tij ndaj Ramës, Veliut dhe Ballës. Alfred Shehu është një kriminel, një bashkëpunëtor i shpifur i bandës së Elbasanit. Ai nuk mund të ketë vend në SPAK, por tregon që është vetëm një SKAP partie dhe jo një SPAK”, tha Berisha.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img