Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
76 %
2.1kmh
0 %
Enj
24 °
Pre
24 °
Sht
28 °
Die
30 °
Hën
30 °
E enjte, 23 Shtator, 2021
spot_img

Gjobitja e Bashës dhe biznesmenëve në Durrës, reagon PD: Hakmarrje e pastër politike, të tërhiqen menjëherë

spot_img

Lajme të ngjashëm

3cfcd5d61b73c8e68dc50bf6f96af23e

Partia Demokratike e konsideron hakmarrje të pastër politike vendimin e Policisë së Durrësit që mbrëmjen e sotme ka njoftuar gjobitjen e kreut të PD Basha, biznesmenëve durrsak dhe krerëve të PD në qytetin bregdetar.

Ish-deputeti demokrat Oerd Bylykbashi ka kërkuar që këto vendime të Policisë së Durrësit të revokohen menjëherë.

“Por ne veprim haptazi kunder opozites politike, ka gjobitur edhe kreun e PD dhe drejtuesit e deges se PD ne Durres per aktivitetin politik. Kjo eshte hakmarrje e paster politike dhe pengim i aktiviteteve kushtetuese te Opozites.

Por nuk mund te mos jene ‎edhe qesharake. Policia i heq lejet e drejtimit te automjeteve perfaqesuesve te Opozites qe kishin shkuar ne kembe ne aktivitet. Kjo hakmarrje eshte qesharake por edhe e kunderligjshme”, shkruan ndër të tjera Bylykbashi.

REAGIMI I PLOTË:

Para pak kohesh kam paralajmeruar per pandemine e AUTOKRACISE sepse masat e jashtezakonshme te Edi Rames jane ne kundershtim me Kushtetuten. Ato kufizojne te drejtat kushtetuese ne menyre joproporcionale.

Sot u dha prova e vertete qe Edi Rames, masat e jashtezakonshme dhe gjendja e fatkeqesise natyrore i duhen per shkeljen e lirise se qytetareve dhe goditjen e Opozites dhe jo per te luftuar Covid 19.

Kreu i Opozites dhe PD zhvilloi takime ne qytetin e Durresit me perfaqesues biznesesh qe po vuajne pasojat e renda te masave te pajustifikuara te Edi Rames. Kryeministri po i mbyt bizneset, nderkohe Opozita u qendron prane, merr mendimin e tyre dhe propozon masa per lehtesimin e veshtiresive.

Nderkohe qe pandemia flet me shifra, dhe keto shifra nuk justifikojne dot kufizimin e lirive themelore dhe atyre ekonomike sic ka bere qeveria, pandemia ekonomike ka kapur per gryke biznesin dhe qytetaret e thjeshte. Por Edi Rama nuk pranon qe perfaqsues te biznesit te ankohen tek opozita.

Ne nje mase te paprecedent, Policia ka gjobitur bizneset e pefshira ne aktivitet me liderin e Opozites dhe qe shprehnin ankimet kunder qeverise. Edi Rama i mbyt ekonomikisht dhe i ndeshkon kur ankohen.

Por ne veprim haptazi kunder opozites politike, ka gjobitur edhe kreun e PD dhe drejtuesit e deges se PD ne Durres per aktivitetin politik. Kjo eshte hakmarrje e paster politike dhe pengim i aktiviteteve kushtetuese te Opozites.

Por nuk mund te mos jene ‎edhe qesharake. Policia i heq lejet e drejtimit te automjeteve perfaqesuesve te Opozites qe kishin shkuar ne kembe ne aktivitet. Kjo hakmarrje eshte qesharake por edhe e kunderligjshme.

Keto akte te paligjshme duhen revokuar menjehere. Perndryshe do te konsiderohen shkelje e ligjit dhe shpedorim detyre.

Më shumë

spot_img