Gjiknuri kërkon liberalizim të tregut energjetik: Modeli socialist dështoi

Publikuar tek: ekonomi, më 09:49 28-01-2015 Gjiknuri kërkon liberalizim të tregut energjetik: Modeli socialist dështoi

Kreu i dikasterit të Energjetikës është kundër modelit aktual që i jep të drejtë shtetit për blerjen dhe më pas shitjen e “rrymës”, dhe kërkon ndryshimin e kësaj skeme. socialiste por të dështuar.

Ministri Damian Gjiknuri ka zbuluar planin për të “çliruar” tregun dhe për t’i hequr shtetit barrën që të furnizoj 35% të tregut për konsumin vendas. Sipas tij, ekonomitë socialiste  e kanë treguar veten që nuk ecin për një kohë të gjatë.

“Olanifikimet çalojnë në investime dhe këto të fundit mbeten të paqëndrueshme. Liberalizimi do jetë në drejtimin e duhur” than ë një intervistë për Mapo, ministri Damian Gjiknuri. Reforma e re eqeverisë PS-LSI shkon totalisht djathtas në model.

Përmes ligjit të ri do të vihet në jetë liberalizimi i tregut. Tani të gjitha bizneset e mëdha duhet të gjejnë vetë furnitorin pa ndihmën e shtetit. Qeverisë dhe she kompanive të saj, u mbetet investimi në bazë.  

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010360956192017
array(1) { ["section"]=> string(78) "gjiknuri-kerkon-liberalizim-te-tregut-energjetik-modeli-socialist-deshtoi-1671" }