Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
93 %
1kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
19 °
Enj
17 °
Pre
17 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Gjigandët e naftës dhe gazit të martën në Tiranë. Samit për shfrytëzimin e Shqipërisë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjigandët e naftës dhe gazit pritet të mblidhen të martën në Tiranë. Lajmi konfirmohet nga Ministria e Energjetikës në një samit që do të mbahet në Tiranë mes gjigandëve të cilëve qeveria shqiptare kërkon t’u japë mundësi investimi në Shqipëri, në zonat naftëmbajtëse në vend. 

Kompanitë e njohura si “Sokar”, “Anadarko”, “Shell”, “BP”, “Ekson Mobil”, “Eni”, “Fluksis”, Repsol” dhe “NIS” do të njihen të martën në Samitin e Tiranës me prioritetet që ka në axhendën e vet qeveria shqiptare. Sipas informacionit të Ministrisë së Energjetikës, në total numërohen 13 blloqe të lira të naftës dhe gazit në vend. Ato janë shtrirë në zona të ndryshme, ku më parë janë kryer shpime, dhe ka rezultuar se ka potencial dhe rezerva për nxjerrjen e naftës. Në këtë tavolinë do të jetë edhe kompania shqiptare “Armo” e cila po ashtu ka dominimin e vet në tregun e hidrokarbureve. 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img