Tirana
scattered clouds
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
88 %
2.6kmh
40 %
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
25 °
Enj
23 °
Pre
22 °
E hënë, 20 Shtator, 2021
spot_img

GJESTI i veçantë kundër NEONAZISTEVE/ Banorët e fshatit në Gjermaninë Lindore i lënë pjesmarrësit pa birra, blejnë çdo shishe

spot_img

Lajme të ngjashëm

bf4c360dea48b297c2f23701a4b2ecc9

Eventi i neonazistëve që do të mbahej në Ostriz të Gjermanisë Lindore, ishte një dështim total.

Shkak për këtë, janë bërë banorët e zonës së vogël si dhe presidenti I Landerit. Ata kanë blerë me qindra arka birrë që ishin planifikuar për festivalin e neonazistëve, kanë zbrazur supermarketet nga birrat për ti lënë pjesmarrësit që merrnin pjesë në këtë festival pa asnjë pije alkolike. Festivali u mbajt fundjavën e kaluar në Ostritz, në Gjermaninë Lindore.

Neonazistët u mblodhën, por nuk patën mundësi të konsumonin asgjë. Rreth 500 pjesmarrësit, pavarësisht temperaturave të larta dhe nxehtësisë, nuk patën asgjë c’të pinin dhe protagonistët ishin vetë banorët e fshatit. Policia gjithashtu ndaloi alkolin në locale gjatë ngjarjes neonaziste dhe midis të premtes dhe të shtunës u konfiskuan 4,400 litra birrë.

Ministri sasionan Michael Kretschmer ka falenderuar në rrjetet sociale banorët e Ostritz. “Kur ekstremistët e krahut të djathtë përpiqen të përcaktojnë pamjen me sloganet e tyre cnjerëzore, ne duhet ti kundërshtojmë” tha zyrtari i CDU.

 

Screenshot_11.jpg

 

Screenshot_12.jpg

 

 

 

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img