Tirana
overcast clouds
17 ° C
17 °
17 °
82 %
1.5kmh
90 %
Hën
21 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
18 °
Pre
17 °
E hënë, 17 Maj, 2021
spot_img

Gjesti HEROIK, emigrantët në Francë ngjiten në ndërtesë për të shpëtuar familjen në Nantes

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një grup të rinjsh në qytetin francez të Nantes po përgëzohen për shpëtimin e një familjeje nga një zjarr në një ndërtesë apartamentesh.

Pamjet dramatike i tregojnë ata duke ngjitur anën e ndërtesës dhe duke ndihmuar prindërit të shpëtojnë nga banesa e tyre në katin e tretë të Dielën pasdite.

Dyshekët u sollën në këmbët e ndërtesës dhe foshnja gjashtë muajshe e çiftit u hodh në vend të sigurt.

Ajo u dërgua në spital në një gjendje kritike por thuhet se po shërohet.

Një nga të rinjtë e përfshirë në shpëtim, Tahmid, i tha faqes në internet të Ouest-France se vendimi për të hedhur foshnjën nga ballkoni ishte “zgjidhja e fundit e mundshme” ndërsa tymi dilte nga ndërtesa në rrethin Bottière të Nantes.

Zjarri gjithashtu u përhap në banesa të tjera në ndërtesë dhe zjarrfikësit shpëtuan disa persona të tjerë.

Kenza Zekkar, udhëheqësi i organizatës lokale të të rinjve Bien-être et solidarité Pays de la Loire, i tha BBC se ajo kishte organizuar shpëtimin e familjes ndërsa banorët lokalë prisnin të mbërrinte shërbimi zjarrfikës.

Burri i saj ishte midis të rinjve që u ngjitën jashtë ndërtesës për të ndihmuar në sjelljen e prindërve në siguri, tha ajo.

Organizata e saj tani po bën thirrje që tre prej atyre që janë përfshirë në shpëtim, të cilët janë të gjithë migrantë, t’u jepen letra zyrtare dhe strehim.

Një peticion në internet që i drejtohet Presidentit francez Emmanuel Macron është nisur gjithashtu, duke bërë thirrje për “nder dhe njohje për heronjtë e Bottière”.

Historia i bën jehonë rastit të një migranti malian i cili u vlerësua gjerësisht për ngjitjen në pjesën e jashtme të një ndërtese për të shpëtuar një djalë të vogël të varur nga një ballkon i katit të katërt në Paris në 2018.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img