Hapësire reklamuese

Bota

Gjermania tjetër paketë, 500 milionë euro ndihmë ushtarake për Ukrainën

Shkruar nga Newsbomb
Gjermania tjetër paketë, 500 milionë euro ndihmë ushtarake

Gjermania ka njoftuar një tjetër paketë ndihme për të financuar Ukrainën, e cila është prej më shumë se dy vitesh në luftë me Rusinë.

Berlini ka njoftuar paketën  me një total prej 500 milion euro, teksa Boris Pistorius, ministri i mbrojtjes, tha se paketa përfshinte 10,000 fishekë municionesh.

Paketa u njoftua gjatë bisedimeve me SHBA-në dhe aleatët e tjerë në bazën ajrore Ramstein. Duke folur në margjinat e bisedimeve, Pistorius tha se SHBA ishte ende një partner i besueshëm, pavarësisht frikës se një presidencë e mundshme Trump mund të dëmtojë perspektivat e luftës të Ukrainës.

Gjermania ka qenë  dhe mbetet mbështetësi i dytë më i madh financiar i Ukrainës, pas SHBA-së.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese