Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
1.5kmh
0 %
Enj
23 °
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
31 °
Hën
33 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Gjermania njeh zyrtarisht genocidin ndaj Namibisë, Heiko Maas ofron mbështetje financiare mbi 1.1 miliardë euro

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjermania ka pranuar zyrtarisht se ajo ka kryer gjenocid gjatë okupimit të saj në epokën koloniale të Namibisë, duke ofruar mbështetje financiare për këtë vend.

Kolonizuesit gjermanë vranë mijëra njerëz në masakrat e fillimit të Shekullit 20 atje. Ministri i Jashtëm Heiko Maas i pranoi sot vrasjet si genocid.

“Në dritën e përgjegjësisë historike dhe morale të Gjermanisë, ne do t’i kërkojmë falje Namibisë dhe pasardhësve të viktimave”, u shpreh Maas.

Ministri shtoi se si shenjë për të pranuar vuajtjet e mëdha të shkaktuara nga genocidi, Gjermania do të ofrojë mbështetje financiare prej më shumë se 1.1 miliardë euro për zhvillimin ekonomik të Namibisë.

Në program janë përfshirë zhvillimet në infrastrukturë, kujdes shëndetësor dhe programe trajnimi që përfitojnë komunitetet e prekura.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img