Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
87 %
5.7kmh
75 %
Pre
12 °
Sht
13 °
Die
12 °
Hën
12 °
Mar
8 °
E premte, 3 Dhjetor, 2021
spot_img

Gjermania në mbështetje të Ramës, i bën thirrje Lukashenkos: Prano ofertën e dialogut për zgjidhjen e krizës politike

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

747536f01d4cb14ed81db7e1a5720320

Edhe Gjermania ka dalë në mbështetje të kryeministrit Rama për ofertën që ai ka bërë në drejtim të presidentit bjellorus Lukashenko për zgjidhjen e krizës politike në Bjellorusi.

Zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Seibert ka përshëndetur ofertën e Ramës si kreu i OSBE-së për dialog mes qverisë dhe opozitës në Bjellorusi.

Prej ditësh në shtetin bjellorus vijojnë protestat e dhunshme, ku shumë protestues opozitarë janë burgosur dhe po keqtrajtohen në burgje.

“Dialogu mes autoriteteve dhe qytetarëve është shumë i rëndësishëm. Ne përsërisim edhe njëherë që OSBE duhet të ndërmjetësojë dialogun. Gjithashtu përshëndesim kryesuesin e OSBE zotin Edi Rama i cili ka treguar gatishmërinë e tij, i cili ka ofruar ndërmjetesimin për dialog me Lukashenkon. Pamjet e fundjavës tregojnë se qytetarët ne Bjellorusi kanë treguar shumë guxim dhe kanë protestuar lirisht në një numër shumë të madh njerëzish në rrugë. Atyre duhet t’u jepet mundësia për një të ardhme më të mirë për vendin e tyre, ka thënë Seibert.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img