Tirana
clear sky
31.5 ° C
31.5 °
31.5 °
45 %
3.6kmh
0 %
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
E diel, 20 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Gjermania në krah të Izraelit, Merkel: Keni gjithë të drejtën të vetëmbroheni

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjatë një bisede me kryeministrin Benjamin Netanyahu, kancelarja Angela Merkel shprehu solidaritetin e Gjermanisë me Izraelin.

Merkel tha se Izraeli ka të drejtë të vetëmbrohet dhe dënoni vazhdimin e sulmeve me raketa nga Rripi i Gazës. Kancelarja gjermane shtoi se të gjithë shpresojnë që këto përplasje të mbarojnë sa më shpejt, duke pasur parasysh viktimat midis civilëve në të dyja palët.

Po ashtu, dhe një nga kandidatet kryesore për pasardhësen e Merkel, Analena Berbock nga të Gjelbrit gjermanë, dënoi sulmet me raketa nga Hamasi dhe mbështeti të drejtën e Izraelit për vetëmbrojtje.

Ajo i bëri thirrje Gjermanisë dhe Bashkimit Evropian të mbështesin përpjekjet e presidentit të SHBA-së Joe Biden për të ndërmjetësuar midis palëve ndërluftuese.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img