Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
41 %
6.7kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Gjermania NDALON vaksinimin me AstraZeneca tek personat mbi 65 vjeç, zbulohet arsyeja e FORTË

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

34ced8158635179f09ae0e17330a01f3

Autoritetet gjermane kanë rekomanduar që vaksina AstraZeneca kundër Covid-19 të mos përdoret tek njerëzit mbi 65 vjeç.

Shërbimi kryesor shëndetësor publik i Gjermanisë, tha: Nuk ka të dhëna të mjaftueshme aktualisht për të përcaktuar se sa efektive është vaksina për ata mbi 65 vjeç.

Për këtë arsye, komiteti rekomandoi që ajo të përdoret vetëm për njerëzit e moshës 18 deri 64 vjeç.

Vendimi i komitetit gjerman të vaksinimit u parapri nga dy artikuj në gazetat gjermane Bild dhe Handelsblatt, të cilat shkruanin se qeveria gjermane kishte dyshime në lidhje me efektivitetin e vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit në të rriturit mbi 65 vjeç.

Duke cituar shkencëtarë britanikë dhe burime të qeverisë gjermane, të dy gazetat shkruan se efektiviteti i vaksinës AstraZeneca mbi moshën 65 vjeç është vetëm 8% .

Sidoqoftë, industria farmaceutike britanike ka mbrojtur efektivitetin e vaksinës tek njerëzit mbi 65 vjeç, duke hedhur poshtë raportet në mediat gjermane dhe duke këmbëngulur që efektiviteti i saj është 100%.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img