Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
38 %
4.1kmh
0 %
Die
4 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
6 °
Enj
1 °
E shtunë, 4 Shkurt, 2023

Gjermania merr vendimin: Tanket Leopard 2 do të dërgohen në Ukrainë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjermania do të dërgojë tanke Leopard 2 në Ukrainë, raportoi gazeta Der Spiegel të martën në mbrëmje, duke cituar burime të paidentifikuara. Kancelari gjerman Olaf Scholz ka vendosur të dorëzojë tanke luftarake në Ukrainë pas “muajsh debati”.

Kjo do të jetë pjesë e një përpjekjeje më të madhe për aleatët që të dërgojnë tanke në Ukrainë, shtoi raporti.

Ndërkohë, administrata Biden po finalizon planet për të dërguar tanke Abrams të prodhuara nga SHBA në Ukrainë dhe mund të bëjë një njoftim brenda kësaj jave, sipas tre zyrtarëve amerikanë të njohur me diskutimet.

Një njoftim për tanket mund të jetë pjesë e një përpjekjeje për të thyer bllokimin diplomatik me Gjermaninë, e cila i tregoi SHBA-së javën e kaluar se nuk do të dërgonte tanket e saj Leopard në Ukrainë, nëse SHBA-ja gjithashtu nuk pranonte të dërgonte tanket e saj M1 Abrams.

CNN kontaktoi qeverinë gjermane për koment të martën në mbrëmje, por nuk ka marrë një përgjigje. Ndërkohë, parlamenti gjerman do të debatojë ende për çështjen e diskutueshme të dërgimit të mundshëm të tankeve Leopard në Ukrainë të mërkurën në mëngjes.

Ushtria gjermane ka 320 tanke Leopard 2 në posedim, por nuk zbulon se sa prej tyre do të ishin gati për betejë, tha më parë një zëdhënëse e Ministrisë së Mbrojtjes.

Më shumë


spot_img

spot_img