Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
93 %
1kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
17 °
E mërkurë, 20 Tetor, 2021
spot_img

Gjermania lejon martesat gay, martohet çifti i parë homoseksual

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Dy burra janë bërë çifti i parë i homoseksualëve i martuar në Gjermani, në ditën kur martesa e homoseksualëve u bë e ligjshme.

Karl Kreile dhe Bodo Mende, një çift për 38 vjet, shkëmbyen zotimet e tyre në qytetin Schöneberg të Berlinit.

Zyrat e regjistrimit në disa qytete gjermane u hapën, për të lejuar që çiftet të martoheshin në ditën e parë kur ishte ligjërisht e mundur. Marrja e martesës do t’u japë çifteve homoseksualë avantazhe të njëjta taksash dhe të drejtave të adoptimit si çiftet heteroseksuale.

Gjermania ka lejuar partnerët e gjinisë së njëjtë të hyjnë në partneritete të regjistruara që nga viti 2001, por këto nuk i kanë dhënë çiftit pikërisht statusin e njëjtë në ligjin gjerman si martesa

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img