Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
53 %
2.6kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
32 °
Mar
35 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Gjermania kërkon nga BE të anëtarësojë Shqipërinë dhe Maqedoninë: Shtyrja do minonte procesin dhe kredibilitetin e BE në rajon (DEKLARATA)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjermania kërkon që në qershor të procedohet me afrimin drejt Evropës të dy vendeve, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, raporton newsbomb.al.

Ministri i shtetit për Evropën pranë kancelares gjermane Angela Merkel në një Twitter ditën e sotme shprehet se i takon Evropës tani të bëjë hapin e afrimit të dy vendeve.

“Gjermania mbështet objektivin e presidencës së BE për të mbajtur konferencat e anëtarësimit në BE të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në qershor. Të dy vendet kanë ecur përpara me reformat e kërkuara. Tani, i takon Bashkimit Evropian të veprojë.

Shtyrjet e mëtejshme të procesit minojnë kredibilitetin dhe stabilitetin e Bashkimit Evropian në rajon”, shkruan Michael Roth, referuar deklaratave të komisionerit për zgjerimin, Oliver Varhelyi, raporton newsbomb.al.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img