Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
24 %
4.1kmh
0 %
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
9 °
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Gjermania heq kufizimet për shqiptarët, nga kjo datë mund të udhëtojë çdokush

spot_img

Lajme të ngjashëm

Duke filluar nga dita e dielë, më 20 qershor, shtetasit shqiptarë mund të udhëtojnë drejt Gjermanisë pa qenë nevoja të justifikojnë arsyen e udhëtimit.

Përmes një postimi në rrjetet sociale ka qenë vetë Ministria gjermane e Punëve të Brendshme e cila ka bërë me dije se shtetasit nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut do të lejohen të hyjnë sërish në Gjermani pa qenë nevoja të justifikojnë shkakun e udhëtimit.

Ky vendim i qeverisë gjermane ka ardhur pas deklaratës së Bashkimit Evropian ku hoqën kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore duke përfshirë, Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Në listën pozitive të Gjermanisë janë shtuar veç këtyre tre vendeve edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe disa vende të tjera: .

Shqipëria (duke filluar nga 20 qershori 2021, 00:00)

Australia

Hongkong (duke filluar nga 20 qershori 2021, 00:00)

Izraeli

Japonia

Libani (duke filluar nga 20 qershori 2021, 00:00)

Macau (duke filluar nga 20 qershori 2021, 00:00)

Zelanda e Re (duke filluar nga 20 qershori 2021, 00:00)

Maqedonia e Veriut (duke filluar nga 20 qershori 2021, 00:00)

Serbia (duke filluar nga 20 qershori 2021, 00:00)

Singapori

Korea e Veriut

Tajvani (duke filluar nga 20 qershori 2021, 00:00)

Tajlanda

ShBA (duke filluar nga 20 qershori 2021, 00:00)

Më shumë


spot_img

spot_img