Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
54 %
1kmh
0 %
Mër
28 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
43 °
E mërkurë, 28 Korrik, 2021

Gjermania heq kufizimet për shqiptarët, nga kjo datë mund të udhëtojë çdokush

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Duke filluar nga dita e dielë, më 20 qershor, shtetasit shqiptarë mund të udhëtojnë drejt Gjermanisë pa qenë nevoja të justifikojnë arsyen e udhëtimit.

Përmes një postimi në rrjetet sociale ka qenë vetë Ministria gjermane e Punëve të Brendshme e cila ka bërë me dije se shtetasit nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut do të lejohen të hyjnë sërish në Gjermani pa qenë nevoja të justifikojnë shkakun e udhëtimit.

Ky vendim i qeverisë gjermane ka ardhur pas deklaratës së Bashkimit Evropian ku hoqën kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore duke përfshirë, Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Në listën pozitive të Gjermanisë janë shtuar veç këtyre tre vendeve edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe disa vende të tjera: .

Shqipëria (duke filluar nga 20 qershori 2021, 00:00)

Australia

Hongkong (duke filluar nga 20 qershori 2021, 00:00)

Izraeli

Japonia

Libani (duke filluar nga 20 qershori 2021, 00:00)

Macau (duke filluar nga 20 qershori 2021, 00:00)

Zelanda e Re (duke filluar nga 20 qershori 2021, 00:00)

Maqedonia e Veriut (duke filluar nga 20 qershori 2021, 00:00)

Serbia (duke filluar nga 20 qershori 2021, 00:00)

Singapori

Korea e Veriut

Tajvani (duke filluar nga 20 qershori 2021, 00:00)

Tajlanda

ShBA (duke filluar nga 20 qershori 2021, 00:00)

Më shumë

spot_img
spot_img