Hapësire reklamuese

Bota

Gjermania drejt legalizimit të kanabisit

Shkruar nga Newsbomb
Gjermania drejt legalizimit të kanabisit

Pavarësisht kundërshtimit brenda koalicionit qeverisës tre-partiak të Gjermanisë, Ministri i Shëndetësisë Karl Lauterbach ende shpreson të legalizojë kanabisin duke paraqitur një projektligj në parlament muajin e ardhshëm.

"Unë po vazhdoj të supozoj se Akti i Kanabisit do të miratohet nga Bundestagu në javën midis 19 dhe 23 shkurt dhe do të hyjë në fuqi nga 1 prilli," i tha Lauterbach edicionit të së dielës të gazetës së përditshme Die Welt, duke shtuar se bisedimet mbi legjislacioni po shkonte mirë.

Çfarë do të lejojë ligji

Koalicioni, i cili përbëhet nga socialdemokratët (SPD), duke përfshirë Lauterbach dhe kancelarin Olaf Scholz, të Gjelbrit dhe liberalët pro-biznes të FDP, ranë dakord në fund të nëntorit për të hequr kanabisin nga lista e substancave të ndaluara në legjislacionin e mëparshëm. . Qëllimi i legalizimit të kanabisit është përfshirë në marrëveshjen e koalicionit. Sipas projektligjit, të rriturit do të lejohen të rriten dhe të zotërojnë sasi të kufizuar kanabisi duke filluar nga 1 prilli. Nga 1 korriku do të lejohen edhe klubet e ngritura për kultivim kolektiv.

Kush e kundërshton legalizimin e kanabisit?

Një numër prej 16 shteteve të Gjermanisë, të cilat janë përgjegjëse për policinë, kanë shprehur shqetësimin për legalizimin. Shteti jugor i Bavarisë, i qeverisur nga Unioni Kristian Social konservator, ka kërkuar vazhdimisht që të bllokohet liberalizimi. Rezerva janë shprehur edhe disa politikanë të SPD-së, veçanërisht në lidhje me përdorimin e kanabisit pranë shkollave.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese