Hapësire reklamuese

Bota

Gjermania dhe Danimarka godasin komplotin e dyshuar anti-hebre të Hamasit

Shkruar nga Newsbomb
Gjermania dhe Danimarka godasin komplotin e dyshuar anti-hebre të Hamasit

Autoritetet gjermane thonë se kanë bërë katër arrestime të anëtarëve të dyshuar të Hamasit të lidhur me një komplot të dyshuar për të sulmuar vendet hebraike. Prokurorët janë shprehur se të dyshuarit synonin të ruanin armë në Berlin për përdorim të mundshëm në një sulm.

Autoritetet daneze thanë gjithashtu se kishin arrestuar tre persona të akuzuar për përgatitjen e një sulmi. Megjithatë, agjencia e inteligjencës e Danimarkës konfirmoi për mediat ndërkombëtare se hetimet daneze dhe gjermane nuk ishin të lidhura drejtpërdrejt.

Prokurorët gjermanë thanë në një deklaratë se tre të dyshuar të lidhur me Hamasin u arrestuan në Berlin dhe një në Holandë. Hamasi, i cili drejton Gazën, është i ndaluar në të gjithë Evropën si një grup terrorist.

Arrestimet erdhën pasi policia bastisi pesë apartamente dhe një restorant në Berlin, raportuan mediat gjermane.

Tre të arrestuarit në Berlin ishin libanezë dhe egjiptianë, sipas prokurorëve gjermanë. I dyshuari i katërt, një shtetas holandez, u kap në Roterdam nga policia holandeze, e cila po vepronte në bazë të informacionit nga autoritetet gjermane.

Të katër besohet se janë anëtarë të vjetër të Hamasit. Prokurorët gjermanë thanë se të katër ishin "të lidhur ngushtë" me udhëheqjen e krahut të armatosur të Hamasit, Brigadat Ezzedine al-Qassam.

Ata shtuan se një nga katër, i quajtur Abdelhamid Al A, ishte ngarkuar nga udhëheqësit e Hamasit në Liban për të gjetur një "depo me armë në Evropë, të cilën organizata e kishte ngritur fshehurazi atje në të kaluarën".

“Armët do të çoheshin në Berlin dhe do të mbaheshin në gjendje gatishmërie për shkak të sulmeve të mundshme terroriste kundër institucioneve hebraike në Evropë”.

Zyra e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu shkroi në një deklaratë në X (ish-Tëitter) se shtatë personat e arrestuar "po vepronin në emër të Hamasit". Por ndërsa prokurorët federalë në Gjermani e kanë lidhur komplotin me Hamasin, autoritetet daneze nuk kanë thënë se grupi është i lidhur me hetimin e tyre.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese