Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
1kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Gjermania dhe 13 shtete pezulluan vaksinat e AstraZeneca-s, reagon OBSH: Kemi nisur hetimet

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

a025f0a10d55977600d3eed6a52d86dc

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se nuk ka asnjë provë që incidentet që përfshijnë mpiksjen e gjakut janë shkaktuar nga vaksina Oxford-AstraZeneca.

Në një deklaratë, OBSH tha se po rishikonte raportet në lidhje me goditjen, por ishte e rëndësishme që fushatat e vaksinimit të vazhdonin.

Ishte praktikë e mirë për të hetuar ngjarje të mundshme anësore, shtoi ai.

Gjermania sot u bashkua me disa vende të tjera evropiane në ndalimin e vaksinimeve si një masë paraprake.

Ka pasur një numër rastesh në Evropë të mpiksjes së gjakut që zhvillohen pas administrimit të vaksinës.

Sidoqoftë, ekspertët thonë se numri i mpiksjeve të gjakut të raportuara pas vaksinës nuk ishte më shumë sesa ato të raportuara zakonisht në popullatën e përgjithshme.

“Rreth 17 milion njerëz në BE dhe Mbretërisë së Bashkuar kanë marrë një dozë të vaksinës, me më pak se 40 raste të mpiksjes së gjakut të raportuar që nga java e kaluar”,- tha në një deklaratë zyrtare AstraZeneca.

Zëdhënësi i OBSH Christian Lindmeier tha se po hetonte raportet.

“Sapo OBSH të ketë marrë një kuptim të plotë të këtyre ngjarjeve, gjetjet dhe çdo ndryshim i pamundur i rekomandimeve aktuale do t’i komunikohen menjëherë publikut,” tha ai.

“Që nga sot, nuk ka asnjë provë që incidentet janë shkaktuar nga vaksina dhe është e rëndësishme që fushatat e vaksinimit të vazhdojnë në mënyrë që të mund të shpëtojmë jetë dhe të nxjerrim sëmundje të rëndë nga virusi.”

Shoqata Evropiane e Mjekëve, e cila gjithashtu po kryen aktualisht një rishikim të incidenteve të mpiksjes së gjakut tha se vaksina mund të vazhdojë të administrohet.

Rregullatori i ilaçeve në Mbretërinë e Bashkuar gjithashtu tha se provat “nuk sugjerojnë” goditja shkakton mpiksje, pasi u bëri thirrje njerëzve në vend të marrin vaksinën kur u kërkohet ta bëjnë këtë.

Profesori Andrew Pollard, drejtori i grupit të vaksinave të Oksfordit që zhvilloi goditjen Oxford-AstraZeneca, i tha programit Today të BBC se kishte “prova shumë siguruese se nuk ka rritje të një fenomeni të mpiksjes së gjakut këtu në Mbretërinë e Bashkuar, ku shumica e dozave në Evropa [janë dhënë] deri më tani”.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img