Tirana
clear sky
-4.5 ° C
-4.5 °
-4.5 °
74 %
1kmh
0 %
Mër
6 °
Enj
7 °
Pre
9 °
Sht
10 °
Die
10 °
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Gjashtëmbëdhjetë fakte për Flamurin dhe Pavarësinë e Shqipërisë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Shqipëria dhe mbarë populli shqiptar në Ballkan e kudo në diasporë e në botë, festojnë këtë 28 dhe 28 Nëntor, 110 vjetorin e ngritjes së Flamurit Kombëtar. Krerët më të lartë të dy vendeve tona, Shqipërisë dhe Kosovës, janë mbledhur sot që sot në Vlorë, për të kremtuar këtë festë.

Shkruan Lutfi Dervishi:

 1. Pavarësia e Shqipërisë u arrit pa u shkrepur një pushkë përpos krismave të haresë;
 2. Flamuri i ngritur është i familjes Vlora dhe jo i qepur nga Marigoja;
 3. Në disa qytete Flamuri i ngrit para se të mblidhej Kuvendi Vlorës;
 4. Pavarësia ishte planifikuar të shpallej në Durrës, por pasi Esati refuzoi, Ismaili u nis për Vlorë.
 5. 28 nëntor, serbët mbërrijnë në Durrës.
 6. Isa Boletini mbërriti me vonesë në Vlorë për shkak të baltës së krijuar nga shirat e vjeshtës;
 7. Fotografia e ngritjes së Flamurit nuk është e 28 nëntorit 1912, por e festimeve të një viti më pas;
 8. Ndërtesa ku është shkrepur fotografia nuk është shtëpia ku u shpall Pavarësia;
 9. Akti i Shpalljes së Pavarësisë ka humbur, ajo çka shohim sot është fotografuar nga Kel Marubi në vitin 1937 me rastin e 25-vjetorit të ditës së madhe;
 10. Në telegramin e dërguar Fuqive të Mëdha dhe Portës së Lartë nuk përmendet fjala Pavarësi!
 11. Firmërtarët e Pavarësisë ishin të vetdijshmëm se kufijtë e Shqipërisë do të caktoheshin më vonë
 12. Shumica e firmëtarëve të Pavarësisë patën një fund tragjik.
 13. Një vit më pas në Durrës krijohet qeveria e dytë shqiptare me Esad Pashën;
 14. Një raport i komisionit ndërkombëtar (të gjashtë fuqive) theksonte se ky vend nuk bëhet nëse nuk ikin të dy (Ismail Qemali, Esad Pasha) në të njëjtën kohë;
 15. Në fillim të vitit 1914-të, Ismail Qemali dhe Esat Toptani japin dorëheqjen;
 16. Mars 1914 nis mbretërimi 6-mujor i Princ Vidit.

Më shumë


spot_img

spot_img