Tirana
broken clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
93 %
2.1kmh
75 %
Hën
16 °
Mar
16 °
Mër
16 °
Enj
17 °
Pre
12 °
E hënë, 5 Dhjetor, 2022

Giorgia Meloni kryeministrja e parë femër e Italisë!

spot_img

Lajme të ngjashëm

Udhëheqësja e ekstremit të djathtë Giorgia Meloni ka shpallur fitoren në zgjedhjet e Italisë dhe është në rrugën e duhur për t’u bërë kryeministrja e parë femër në vend. Ajo pritet gjerësisht të formojë qeverinë më të djathtë të Italisë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Kjo do të alarmojë pjesën më të madhe të Evropës pasi Italia është ekonomia e tretë më e madhe e BE-së. Megjithatë, rezultatet nuk janë konfirmuar ende zyrtarisht, por FDI ka siguruar shumicën deri tani.

Duke folur pas votimit, zonja Meloni tha se partia e saj Fratelli d’Italia do të “qeveriste për të gjithë” dhe nuk do të tradhtonte besimin e njerëzve. “Italianët kanë dërguar një mesazh të qartë në favor të një qeverie të krahut të djathtë të udhëhequr nga Fratelli d’Italia,” u tha ajo gazetarëve në Romë, duke mbajtur lart një tabelë ku shkruhej “Faleminderit Itali”.

Më shumë
spot_img
spot_img