Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
1.5kmh
0 %
Hën
35 °
Mar
36 °
Mër
36 °
Enj
34 °
Pre
29 °
E hënë, 27 Qershor, 2022
spot_img

Gëzimi i Klithmës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

E renditën gabimisht detin pas qiellit/ Erdhën pulëbardhat, për të ndrequr gabimin.

Tek rrija sot në mëngjes përball pishave të Qytezës Teatrore  të Teatrove Kombëtare dhe dëgjoja këngë të vjetra shpirtrash, mu kujtuan këto vargje të  Jamambër  Markos dhe njëkohësisht më erdhi përmes lotëve tëpatharë lajmi se sot është ditëlindja e Teatrit Kombëtar.

albsig

spring

Nga: Kiço Londo

77 vjet. Sot,  Historia e Teatrit Kombëtar dëshmon se, Teatri mbetet sfidant edhe kur nuk ka godinë. Synimi i Tij ështe të mbrojë teatrin e të gjithëve, të funksionojë si një teatër që përfshin pa përjashtim të gjitha tendencat e peizazhit teatror shqiptar, t’u japë një hap të gjithë brezave (prova, në zhvillim dhe artistë në zhvillim), për t’i shërbyer një repertori të larmishëm, por edhe për të eksploruar forma të reja dramatike.

Teatri Kombëtar na përket të gjithëve, prandaj duhet të jetë i hapur për të gjithë njerëzit, të të gjitha moshave, të të gjitha ngjyrave, të të gjitha gjinive, të të gjitha orientimeve, të të gjitha veçorive fizike, të të gjitha perceptimeve estetike dhe ideologjike, nga të gjitha dallimet që e bëjnë secilin prej nesh unik.

Çdo drejtor i ri nuk është i thirrur që t’i shembë nga fillimi të gjitha, e të rindërtojë gjërat, por të adoptojë të gjitha ndryshimet pozitive të drejtimeve të mëparshme artistike.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img