Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
37 %
1.5kmh
0 %
Mër
18 °
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
21 °
Die
20 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

Gërmimet në Finiqin e lashtë, zbulohet një skulpturë e madhe, afresk dhe monedha antike (Video)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Në Parkun Arkeologjik të Finiqit arkeologët shqiptarë dhe italianë kanë zbuluar objekte të periudhave të ndryshme, përfshirë dhe një skulpturë të përmasave të mëdha.

Misioni arkeologjik po ecën shumë mirë, po del në dritë qyteti romak dhe periudha romake nga Augusti te Trajani.

Materiale qeramike, objekte bronzi, një afresk, janë ndër gjetjet e këtij viti.

Video:

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img