Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
58 %
1kmh
0 %
Mër
29 °
Enj
40 °
Pre
32 °
Sht
36 °
Die
38 °
E mërkurë, 4 Gusht, 2021

“Gërdeci”, Gjykata e Strasburgut dëmshpërblen Mihal Delijorgjin

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjykata e Strasburgut ka dëmshpërblyer me 15.600 euro Mihal Delijorgjin. Biznesmeni Mihal Delijorgji, një prej të dënuarve nga drejtësia për tragjedinë e rëndë të 15 marsit 2008 në Gërdec u dëmshpërblye për mbajtjen në burg tej afateve ligjore.

Gjykata e ka parë si shkelje të të drejtave të njeriut mbajtjen në burg të Delijorgjit nga data 24 nëntor 2010 deri më 12 mars 2012 pasi kjo, sipas gjykatës është në shkelje të ligjit. Sipas Strasburgut edhe kërkesa e bërë prej tij në Gjykatë për lirim nuk është shqyrtuar me shpejtësinë e duhur.

Të tragjedinë e rëndë të Gërdecit humbën jetën 26 persona dhe u plagosën qindra të tjerë nga shpërthimi i një fabrike demontimi.

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img