Tirana
scattered clouds
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
40 %
4.6kmh
40 %
Mër
29 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
30 °
Die
27 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022
spot_img

George SOROS letër kandidatëve presidencialë të 2020: Rrisni taksat e SHËNDETIT për më të pasurit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Miliarderi George Soros dhe anëtarë të familjeve Gund dhe Pritzker janë ndërmjet liderëve të biznesit të shëndetit që kanë firmosur një letër duke kërkuar një ligj të ri taksash për shëndetin.

albsig

 

Soros dhe firmëtarët e tjerë, raporton Forbes, thonë se një taksë 2 cent për dollar në asete mbi 50 milionë dollar dhe një shtesë takes prej 1 cent për dollar në asete mbi 1 miliardë dollar mund të gjenerojë 3 trilionë dollar në të ardhurat e taksave për 10 vjet.

Letra, e bërë sot publike, u adresohet kandidatëve presidencialë të 2020 duke deklaruar se “Amerika ka një përgjegjësi morale, etike dhe ekonomike për sistemin e taksave të shëndetit. Ky system i ri mund të ndihmojë të adresohet edhe kriza e klimës, përmirësimi i ekonomisë, përmirësimi i të ardhurave për shëndetin, mundësi të barabarta kreativiteti dhe liri demokratike më të forta. Duke bërë një sistem taksash shëndeti është në interes të republikës”. 

E prezantuar si një “thirrje për aksion” letra adreson gropën e thellë ndërmjet më të pasurve dhe argumenton se miliona amerikanëve të shtresës së mesme kanë paguar një taksë shëndeti në formën e taksave të pronës në formën e tyre primare të shëndetit.

“Dollari I ardhshëm i të ardhurave të reja të taksave duhet të vij nga të ardhurat financiare më të shumta, jo nga të ardhurat e amerikanëve të shtresës së ulët apo të mesme”.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img