Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
93 %
1kmh
0 %
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
29 °
Mër
27 °
E shtunë, 25 Shtator, 2021
spot_img

Gent Sejko paralajmëron rritje të interesave në gjysmën e dytë të 2019-s: Pritet që inflacioni të kthehet në objektivin kryesor

spot_img

Lajme të ngjashëm

50afa031816117928e6fb84f62db591e

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko ka mbajtur një konferencë për shtyp pak minuta më parë.

Ai ka folur mbi vendimarrjen e politikës monetare, ku ka paraqitur dhe një përmbledhje të veprimtarisë së Bankës së Shqipërisë për vitin 2018. Sejko nuk la pa përmendur se në vitin e ardhshëm pritet që inflacioni të kthehet në objektivin kryesor.

 ‘Politika monetare ka pasur ndikim dhe mbetet e përshtatshme. Kjo politikë monetar është transmetuar përmes uljes së normës bazë dhe injektimit të likuiditetit të vazhdueshëm, si dhe ndërhyrjes në tregun valutor në periudhën e verës. Interesat e ulëta kanë mbështetur zgjerimin e kredivë, qe u rrit me mbi 4%, i pastruar nga kreditë e këqija dhe nxjerrja jashtë bilancit. Kreditë me probleme janë ulur në 12.7% në nëntor.Ndërhyrja e përkohshme në tregjet valutore ka balancuar kërkesën dhe ofertën valuator, tha Sejko.

 ‘Në balancë, ecuria ekonomike në gjysmën e dytë të vitit ka qenë pozitive. Rritja ekonomike ka krijuar premisa për të çuar inflacionin në objektiv në afatin e mesëm. Sejko tha se inflacioni prej 1.8%, nën objektivin e Bankës, për shkak të nënçmimit të euros’, vijoi më tej Guvenatori i Bankës.

 Sejko gjithashtu tha se pritet që inflacioni të kthehet në objektiv në gjysmën e dytë të vitit të ardhshëm.

Më shumë

spot_img