Tirana
few clouds
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
44 %
4.6kmh
20 %
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
27 °
E shtunë, 12 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Gent Cakaj i dorëzon detyrën Olta Xhaçkës: Pa mbështetjen e Ramës rrugëtimi im i pamundur, do jem mbështetësi më i madh i ministres

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e91499cd8068928d3505f30b3cad49b1

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj i ka dorëzuar detyrën ministrjes Olta Xhaçka.

Ai ka falenderuar kryeministrin Edi Rama për mbështetjen në këtë detyrë, duke thënë se pa të do kishte qenë e pamundur, teksa tha të qënit ministër në Shqipëri për të ka qenë nderi më i madh.

Ndër të tjera Cakaj i ka uruar suksese Xhaçkës në detyrën e re, teksa ka thënë se ai nuk do të jetë thjesht një ish drejtues në këtë detyrë, por do të jetë mbështetësi i saj më i madh, duke thënë se do e ndihmojë Xhaçkën në këtë detyrë që ajo të ‘qëndojë si një grua e hekurt’ në këtë post të rëndësishëm.

“Më lejoni të shpreh kënaqësinë që sot kam nderin e posaçëm tja dorëzoj formalisht detyrën në ministrinë e jashtme. Kryeministri më ka mbështetutr gjatë gjithë kohës kur kam  qenë në detyrë dhe ne kemi marrë masat e nevojshme të kemi një vazhdimësi.

E ndjej detyrim moral të falënderoj  kryeministrin  për mbështjetjen që më ka dhënë. Duke e konsideruar misionin tim të përmbushur them se pa mbështetjen e kryeministrit  misioni im do kishte qenë i pamundur.  Edhe pandema ka ndikuar në punën e diplomacisë. Kemi punuar në rrethana shumë të vështira!

Këtë falenderim s’po  e bëj se e kërkon kodi formal i mirësjelljes por se e ndjej. Skam fjalë të falenderoj Ramën për këtë rrugëtim.

Falenderoj dhe Xhaçkën. Jam pafundësisht që Xhaçka do ti prijë konferencës së parë ndërqeveritare. Kryeministri në cilësinë e ministrit të jashtëm ka bërë përfaqësimin më dinjitoz të mundshëm në kuadër të kryesosë shqiptare të OSBEE

Do ta uroj suksesnë këtë ndërmarrje. Sa i përket shërbimeve konsullore të politikës së jashtme ka qenë ndërlidhja e objektikave mardhore. Mbetet tepër për të bërë. Do kemi kohë të flasim sërish puna ime në Shiqëri nuk mbaron këtu, unë jam rritur me Shqipërinë ka qenë një ëndërr historike, në cdo cilësi që do më gjej e nesërme. Punë të marë dua ti them e nga dita e sotme unë nuuk ja  një paraardhës unë do jem mbështetësi juaj më i madh për të qëndruar  një grua e hekërt.

Nuk kam sesi ta mbyll mdryshe përveç se të falenderë të gjithë stafin për bashkëpunimin e palodhur dhe më lejoni të them se kjo punë nuk do ishte pa punë tuaj ditore,” tha Cakaj.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img