Hapësire reklamuese

Politikë

Gazment Bardhi flet nga selia e Rithemelimit: U rikthyem në shtëpi!

Shkruar nga Newsbomb
Gazment Bardhi flet nga selia e Rithemelimit: U rikthyem në shtëpi!

Gazment Bardhi ka mbajtur një deklaratë për mediat nga selia e Rithemelimit, nga ku pritet të nisë mbledhja e grupit parlamentar të Partisë Demokratike.

Sipas Bardhit, bashkimi është forcë dhe jo dobësi dhe se PD me aktin e bashkimit, duhet t'i kthejë shpresën shqiptarëve.

"Bashkimi është forcë dhe jo dobësi. Bashkimi është rruga e vetme për një mëndje racionale. Partia Demokratike me aktin e bashkimit, pas një udhëtimi në errësirë, i kthen dritën vetes dhe duhet ti kthejë shpresën shqiptarëve. Me këtë motiv, ne do të jemi në çdo cep të Shqipërisë për t’i dhënë shpresë të rinjve, burrave dhe grave që duan të ndërtojnë këtu një të ardhme për vete dhe për familjet e tyre," tha Badhi.

Bardhi dhe deputetët e grupimit të tij nuk kanë qenë në selinë e PD-së që në kohën kur ajo zotërohej nga Lulzim Basha. Më pas, selia u mor nga grupimi i Sali Berishës.

Edhe pse prej disa muajsh, pjesa më e madhe e deputetëve të PD-së janë bashkuar, sërish ata i kanë bërë mbëledhjet në Kryesinë e Kuvendit.

Mbledhja e sotme në selinë blu është një sinjal edhe mes bashkimit të dy grupimeve të PD. Mbledhja në selinë blu vjen disa ditë pasi Bardhi mori pjesë në protestën poshtë banesës së kreut të partisë Sali Berisha.

Nga grupi i Bardhit, të pranishëm janë: Agron Gjekmarkaj, Xhelal Mziu, Bledjon Nallbati, Qani Xhafa, Ludovik Hasani, Ervin Salianji, Dhurata Çupi, Zheni Gjergji, Lefter Gënjeshenja, Ramadan Lika. Helidon Bushati, Petrit Doda.

Nga grupi i Rithemelimit: Flamur Noka, Edi Paloka, Oerd Bylylbashi, Ina Zhupa, Lindita Metealiaj, Greta Bardeli, Isuf Çelaj, Bujar Leskaj, Sorina Koti, Elda Hoti, Kasem Mahmutaj, Asllan Dogjani, Albana Vokshi, Luan Baçi, Tritan Shehu, Tomor Alizoti.

Mungojnë në mbledhje: Ferdinand Xhaferraj, Ilda Dhori, Flamur Hoxha, Emilja Koliqi, Edmond Spaho. Mungon për arsye familjare Kastriot Piroli (Rithemelimi), ndërsa aktualisht jashtë vendit ndodhen Saimir Korreshi dhe Dashnor Sula.

DEKLARATË E KRYETARIT TË GRUPIT PARLAMENTAR TË PD, GAZMENT BARDHI

Para 34 vitesh shpresen e një vëndi të terrorizuar, të izoluar e të varfër përtej mjerimit e ktheu lindja e Partisë Demokratike, si shprehja më sublime e një populli që kërkonte liri dhe demokraci.

Këto dy vitet e fundit, ne hymë në një rrugë që solli mosbesim, konflikt, përçarje mes demokratëve. Zgjatja e asaj situate vuri në pikëpyetje vetë ekzistencën e partisë. Kjo situatë mes nesh, e paprecedentë në llojin e vet, po ndodhte ndërsa Shqipëria humbte çdo ditë nga një tullë në themelet e brishta të demokracisë dhe pluralizmit.

Vendi nuk e kishte dhe nuk e ka luksin të humbasë edhe opozitën, prandaj prej më shumë se 1 viti sëbashku me shumë kolegë brenda grupit parlamentar kemi bërë përpjekje të sinqerta, ndonjëherë edhe me kosto personale, për t’u rikthyer demokratëve shpresën tek partia e vet, tek Partia Demokratike.

Shumë do të donin që gjërat të mos kishin shkuar keq mes ne demokratëve, shumë të tjerë do të donin që bashkimi të kishte ndodhur më shpejt. Megjithatë, jam i bindur se sot, kur grupi parlamentar kthehet i bashkuar në shtëpinë e vet, kjo është një ditë e mirë për demokratët, për opozitën, për Shqipërinë!

Të dashur qytetarë shqiptarë!

Të dashur demokratë!

Ne jemi sot shume më mirë se 1 vit më parë, por akoma nuk jemi në lartësinë e pritshmërive të shqiptarëve ndaj nesh. Ne vërtetë sot nuk luftojmë per ekzistencë si 1 apo 2 vite më parë, por sërish përballemi me një diversioni antidemokratik, i cili akoma është shumë i strukturuar dhe i shumëllojtë. Kam bindjen dhe besimin absolut se ne do t’ia dalim të kapërcejmë pengesat që na vendosin përpara, duke punuar së bashku ketu në seli, në grupin parlamentar dhe në çdo lagje e familje shqiptare.

Bashkimi është forcë dhe jo dobësi. Bashkimi është rruga e vetme për një mëndje racionale. Partia Demokratike me aktin e bashkimit, pas një udhëtimi në errësirë, i kthen dritën vetes dhe duhet ti kthejë shpresën shqiptarëve. Me këtë motiv, ne do të jemi në çdo cep të Shqipërisë për t’i dhënë shpresë të rinjve, burrave dhe grave që duan të ndërtojnë këtu një të ardhme për vete dhe për familjet e tyre.

Jo më përçarje! Jo më konflikt! Ne do të punojmë së bashku për të shndërruar opozitën e sotme në qeverisjen e neserme. Mbi këtë parim duhet të ndërtohet cdo marrëdhënie dhe duhet të jetë i mirëpritur cilido. Të flasim mbi ide, mbi parime, jo mbi individë.

Prania jonë sot këtu do të thotë mirëkuptim, respekt për mendimin ndryshe. Ne jemi të bashkuar në diversitet, duke ruajtur secili qendrimet tona, sepse ne kemi më shumë gjëra që na bashkojnë sesa nga ato që na kanë ndarë deri dje.

Një parti e fortë do duhet ti përfshijë të gjithë flukset brenda vetes dhe ne kemi nevojë për këtë më shumë se kurrë! Partia Demokratike ka nevojë për hapje reale, ka nevojë të korrigjojë veten, ka nevojë të njësohet me shumicën e shoqërisë shqiptare. Ajo ka nevojë ti përgjigjet nevojës që kanë qytetarët dhe të jetë zëri i asaj që shoqëria pret.

Partia Demokratike është partia më properëndimore se çdo forcë tjetër politike më vend. Ne besojmë tek aleatët tanë strategjik. Ne besojmë gjithashtu, se Shqipërisë i duhet një drejtësi e pavarur, pa ndërhyrje politike, por ne duhet të theksojmë me forcë se ne nuk jemi në luftë me drejtësinë! Do ta mbështesim dhe nxisim atë pa komplekse që të zbatojë ligjin, por edhe do të themi të vërtetën para shqiptarëve sa herë që do të konstatojmë se peshorja e drejtësisë disbalancohet nga ndërhyrjet politike.

Lufta jonë e vërtetë është lufta pa kompromis dhe pa u lodhur për të larguar Edi Ramën nga pushteti. Një model qeverisës i zhytur në korrupsion dhe krim. Në duhet ti japim vendit një qeveri dinjitoze, në shërbim të qytetarëve.

Sot demokratët po na shohin dhe po na japin kurajo. Nga sot, ne do jemi me ta dhe me çdo shqiptar që kërko ndryshim. Do të shkojmë qytet më qytet, fshat më fshat, rrugicë më rrugicë, shtëpi më shtëpi. Do t’i takojmë të gjithë, do t’i ftojmë që ata të bashkohen, ta bëjmë Partinë Demokratike të madhe sërish, një alternativë moderne qeverisëse.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese