Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
57 %
0.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
23 °
E hënë, 29 Maj, 2023

Gazetarja zbulon detaje nga sulmi ndaj Top Channel: ADN nuk i përket policëve që mblodhën provat, është dërguar në Interpol

Lajme të ngjashëm

Gazetarja investigative Anlia Hoxha ka zbuluar detaje të reja në lidhje me hetimet për sulmin e kryer disa ditë më parë ndaj Top Channel.

E ftuar në emisionin “Zona Zero”, gazetarja Hoxha deklaroi se profili i ADN-së që u gjet në makinën “Range Rover” që u përdor nga autorët gjatë sulmit, është dërguar drejt Interpolit dhe Europolit, me shpresën se mund të gjendet një përputhje.

Ajo shtoi se tashmë është e sigurt që i përket autorëve, pasi është bërë krahisimi me ADN-në e efektivëve të policisë të cilët grumbulluan provat dhe nuk rezulton të jetë e tyre.

“Në drejtim të Interpol dhe Europol në Hagë dhe në Lion janë dërguar për të bërë krahasime për profilin e ADN-së që u gjet në vendngjarje. Dyshimet se kjo shenjë mund t’i përkiste një nga efektivëve të policisë që po kryenin hetimet mbledhjen e provave, pra të kenë prekur aksidentalisht, por kjo është përjashtuar pasi janë bërë krahasimet. Tani do duhet të shpresohet që një profil i ngjashëm ADN-je të jetë në arkivat e tyre.

Kjo është përdorur dhe në zbardhjen e vrasjes së Artan Cukut. Në arkivat e policisë shqiptare nuk është gjetur gjë, sepse arkivat tona janë shumë të reja. Në pjesën e parme të makinës u shpresua të gjendej ndonjë gjurmë kapilare apo biologjike, megjithatë asgjë nuk u gjet. Kjo pjesë e makinës nuk ishte djegur, por ndërhyrja e zjarrfikëses kishte fshirë shumë prova. Lajmi gjithsesi ëshët gjetja e atij profili ADN-je. Po gjurmohen kamera sigurie të bizeneseve, të cilat kanë treguar dinamikën e makinës, që u bë publike dhe përmes një njoftimi nga policia”, deklaroi Anila Hoxha.


Më shumë