Tirana
clear sky
15.4 ° C
15.4 °
15.4 °
60 %
1.4kmh
5 %
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
28 °
Mar
29 °
Mër
29 °
E shtunë, 21 Maj, 2022
spot_img

Gazetarja turke rrezikon 5 vite burg për një postim në Twitter

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Prokurorët turk kanë kërkuar pesë vite burg për Kabas, me akuzën e “etiketimit të njerëzve të përfshirë në luftën kundër terrorizmit dhe kërcënimeve”

Ndonëse para pak ditësh kryeministri i Truqisë, Ahmet Davotoglu ndodhej i pranishëm në Paris gjatë marshimit në nder të viktimave të Charlie Hebdo dhe lirisë së fjalës, situata për gazetarët turkë në vendin e tyre vitet e fundit ka njohur vetëm përkeqësim.

Rasti më i fundit është ai i gazetares së njohur Sedef Kabas e cila rrezikon të dënohet me pesë vite burg për shkak të një postimi që ajo ka bërë në faqen e saj në rrejtin social Twitter. Prokurorët turk kanë kërkuar pesë vite burg për Kabas, me akuzën e “etiketimit të njerëzve të përfshirë në luftën kundër terrorizmit dhe kërcënimeve”. Gazetarja Sedef Kabas në postimin e saj  i bënte thirrje qytetarëve që të mos harronin emrin e prokurorit i cili vendosi të hidhte poshtë çështjen e një skandali ku dyshohej se ishin të përfshirë në korrupsion një numër njerëzish me profil të lartë politik në Turqi madje edhe ish anëtarë të kabinetit qeverisës.

“Mos harroni emrin e prokurorit i cili vendosi të mos vazhdonte procesin hetimor më 17 dhjetor”, ka shkruajtur Sabas në Tëwitter. Ajo i referohej një hetimi të madh kundër korrupsionit i cili u hodh poshtë gjatë muajt dhjetor nga zyra e Prokurorit të Përgjithshëm.

Kabas u arrestua në shtëpinë e saj më 30 dhjetor të 2014, por u la e lirë pasi dha dëshminë e saj. Kompjuteri personal si dhe telefonat në shtëpinë e gazetares janë konfiskuar gjithashtu nga policia. “Unë besoj në shtetin e së drejtës. Besoj se ka ende njerëz që kanë besim në shtetin e së drejtës”, ka deklaruar Kabas.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img