Hapësire reklamuese

Aktualitet

Gazetarja kosovare u kthehet kritikëve të këngëtarit serb: Goran Bregoviç nuk frymëzoi kurrë masakrat mbi Kosovën!

Shkruar nga Newsbomb
Gazetarja kosovare u kthehet kritikëve të këngëtarit serb:

Gazetarja kosovare Una Hajdari ka reaguar për akuzat ndaj këngëtarit Goran Bregoviç, ku sipas të cilave ai ka frymëzuar me muzikën e tij sulmet dhe masakrat serbe mbi popullin e Kosovës.

Në një postim në Twitter gazetarja shprehet se Bregoviç nuk bëri thirrje për masakra dhe se nuk ka shkruar kurrë tekste me retorikë ofenduese për kosovarët.

Ajo i kërkon kosovarëve që të ndalojnë sjelljen policore mbi Shqipërinë, vetëm pse po fton në koncert një këngëtar sllav, i cili rezulton se nuk ka përdorur kurrë retorikë për masakra, duke zbuluar më tej edhe emrat e artistëve që shkruan këngë për të frymëzuar masakrat gjatë konfliktit në Jugosllavi.

Postimi i  plotë i Una Hajdarit:

Ndryshe nga njerëzit që në të vërtetë shkruan muzikë duke bërë thirrje për masakra, Goran Bregovic nuk e bëri këtë. Mediat kosovare që pretendojnë se ushtria/policia serbe dëgjoi muzikën e tij, kjo nuk do të thotë se ai frymëzoi masakra.

Ai është një qenie njerëzore e vetëkënaqur që i pëlqen të jetë në marrëdhënie të mira me të gjithë, nuk i kupton vërtet markat tregtare ose të drejtën e autorit dhe natyralizon muzikën rome. Por ai nuk bëri thirrje për masakra.

Kjo më kujton një incident edhe më zemërues, kur Zdravko Çoliç u ngacmua edhe nga mediat kosovare para se të performonte në Tiranë në vitin 2014. Zdravko Çoliç është standardi i artë i një muzikanti që nuk promovoi dhe nuk promovon muzikë apo besime nacionaliste…

Kosovarët duhet të ndalojnë policimin e Shqipërisë se si duhet të lidhet me artistët nga ish -Jugosllavia, veçanërisht ata si Colic, të cilët mund të kënaqen duke e ditur se ata kurrë nuk promovuan retorikë urryese.

Në përgjigje të kërkesës popullore, artistët që shkruan këngë për të frymëzuar masakrat gjatë konfliktit në Jugosllavi: Baja Mali Knindza, Thompson, Ceca, Rade Jorovic, Lepi Mica, etj. Dhe një përmendje për Emir Kusturica si një kineast që ka retorika më të neveritshme.

Birra Peja njoftoi se po tërhiqet nga festivali i birrës në Korçë. Mjaft interesante, Korça dhe Peja janë ndoshta dy nga birrat më të njohura në Kosovë dhe Shqipëri – kështu që patriotizmi juaj mund të vijë me një qasje të strategjisë së marketingut.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese