Tirana
broken clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
82 %
0.5kmh
75 %
Hën
21 °
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
20 °
E hënë, 18 Tetor, 2021
spot_img

Gazetari zbulon marrëveshjen Rama – Basha: Genc Ruli do të jetë Guvernator i Bankës së Shqipërisë, ja PRESIDENTI i ri që do të dalë nga PD

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gazetari Nikoll Lesi në një editorial në gazetën “Koha Jonë” ka zbuluar marrëveshjen mes kryeministrit Edi Rama dhe kryedemokratit Lulzim Basha.

Sipas tij, dy liderët kanë vendosur që Presidenti i ri i vendit të jetë Alfred Rushaj, i cili aktualisht mban postin e nënkryetarit të PD dhe Kreut të Grupit Parlamentar.

Ndërkohë Lesi thotë se është përcaktuar se cili do të jetë edhe në krye të Bankës së Shqipërisë, me ish-ministrin e Financave Genc ruli që do t’i besohet ky post.

“Burime të mirëbesuara thonë se marrëveshja Rama-Basha vazhdon, por për hir të ruajtjes së “pavarësisë” pas përplasjes Basha-Berisha, nuk do të ketë qeveri të përbashkët PD-PS.

Eshtë gjetur një formulë tjetër që në thelb mbetet bashkëqeverisje!

PS-ja i jep presidentin e Republikës, PD-së së Lulzim Bashës e ky do të jetë Afred Rushaj, aktualisht nënkryetar i PD dhe shef i grupit të deputetëve demokrat.

Ai ka lindur më 19 maj të vitit 1974 dhe është diplomuar për Drejtësi pranë Universitetit të Tiranës. Rushaj ka shërbyer si zëvendësministër i Financave nga viti 2009 deri më 2013-ën.

Ndërkohë Genc Ruli do jetë guvernator i Bankës së Shqipërisë. Marrëveshja ka edhe disa poste të tjera”, shkruan Lesi.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img