Tirana
scattered clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
81 %
2.1kmh
40 %
Hën
10 °
Mar
11 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
11 °
E hënë, 17 Janar, 2022
spot_img

Gazetari bën deklaratën e frikshme: S’duhet të përmendim emra. Vajzat në kampin Al-Hol i vrasin nëse thonë se duan të kthehen (Një grua shtatzënë u gjet e therur)

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3fdfb3235b0188a41bb6dd15ce140a40

Gazetari shqiptar që jeton në Itali, Taulant Kopliku tha sot në “open” se gratë, sidomos vajzat e reja në kampin Al-Hol, kanë frikë të thonë se duan të kthehen, pasi nëse merret vesh dhe nga gratë e tjera në kamp, ato rrezikojnë jetën e tyre.

Duke iu referuar rastit të Eva Dumanit, ai tha se ka gra të cilat janë të ideologjizuara dhe pengojnë gratë e tjera apo vajzat që të dalin nga kampi.

Kopliku: Situata atje është shumë e vështirë. Njerëzit sidomos femrat janë të friksuara. Ka shumë që duan të vijnë në atdhe, por nuk e shprehin dot pasi janë të rrezikuara. Njëra ka deklaruar se kam dëshirë të kthehem në vendlindje dhe nuk bëj pjesë në këtë grupim, dhe është gjetur e therur atje. Ata janë tepër tepër të përqedndruar në ideologji që për ne është e paimagjinueshme. Fëmijët e Al-Holit janë fëmijët tanë thonë ata të ISIS-it. Shihen si filizat e rinj që do i shërbejnë atyre në të ardhmen. Ata fëmijë duhet të merren sa janë të vegjël sepse po vajti 14-15 vjeçë është shumë e vështirë ta kthesh në jetë normale. Celulat e ISIS janë të përhapura kudo….

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img